Výsadba kontejnerovaných sazenic
révy vinné (v květináči)

 
 


Výsadba:
1) Nejdříve opatrně rozstříhněte květináč (pouze plastový květináč, nikoliv hlínu kořenového balu) ostrými nůžkami tak, aby se dal kořenový bal snadno vydělat. Při manipulaci s kořenovým balem je nutná opatrnost, protože není zatím dostatečně prokořeněný a nemá dostatečnou pevnost. Pokud je kořenový bal mokrý nechte ho jeden den vyschnout, pak bude mít větší pevnost. Kořenový bal se nesmí v žádném případě rozpadnout, pak by sazenice nemusela znovu zakořenit.
                2) Opatrně vložte sazenici do jamky v zemi tak, aby místo štěpování (nejhornější "boule" na sazenici) byla asi 5-10 cm nad povrchem.
3) Zasypte sazenici dobrou hlínou (bez herbicidů) tak, aby nad kořenovým balem bylo alespoň 5 cm hlíny a pak ji zalijte alespoň 5 litry vody (i více). Nelijte vodu přímo na kořenový bal, protože by se mohl rozpadnout.


4) Nechte vodu vsáknout a dosypte hlínu na úroveň terénu.

Sazenice vysazujte ve vzdálenosti 80 až 100 cm od sebe nebo i dále, tak aby k nim byl snadný přístup pro provádění zelených prací a chemické ošetření.


5) V létě (květen až září), když alespoň týden neprší, zalijte sazenici větším množstvím vody. Lijte vodu k sazenici, ne na listy. Nezalívejte každý den, jen když už zhruba týden nepršelo a je sucho.


6) Zelené části rostliny je třeba několikrát za léto ošetřit chemickými přípravky pro révu vinnou - především proti chorobám peronospora (neboli plíseň révová) a oidium (padlí). Až bude mít réva hrozny (typicky od 3. roku) tak je nutné hrozny ošetřit také proti chorobě botrytida (plíseň šedá). Při chemickém ošetření můžete přidat také listové hnojivo. O konkrétních přípravcích se informujte v prodejnách zahradnických nebo vinařských potřeb v blízkosti vašeho bydliště. Neexistuje jeden univerzální postřik na révu vinnou.


7) N
a podzim (říjen) před nastoupením mrazů sestřihněte nejsilnější výhon na 2 očka, ostatní výhony odstřihněte a na sazenici pak nakopčete hlínu, aby nad ní bylo alespoň několik cm hlíny. Příští rok na začátku léta pak navršenou hlínu odhrňte, odstříhněte kořínky vyrůstající z místa štěpování a zapíchněte k sazenici tyčku (kůl) a již si pěstujte kmínek.


Pozdější výsadba sazenice:
Než sazenici vysadíte (v létě nebo na podzim) je nutné ji pravidelně zalévat. Především v létě, když je horko, je dobré ji zalívat každý den, buď ráno nebo večer, mimo nejvyšší denní teploty. Zalévejte květináč a ne na listy. Za denních teplot kolem a nad 30 °C raději zalévejte i 2-krát denně (ráno i večer).

Kontejnerovanou sazenici není nutné vysadit ihned. Je možné ji zasadit i později, na podzim nebo třeba až příští rok na jaře. Je ale nutno ji 
přes dobu mrazů uchovat na místě, kde je sice chladno, ale nemrzne (ideální teplota je několik stupňů nad nulou). V této době sazenici nezalívejte.DALŠÍ PODROBNĚJŠÍ RADY (PROVÁDĚNÍ ZELENÝCH PRACÍ, CHEMICKÉ OŠETŘENÍ ATD.) NAJDETE ZDE: PĚSTOVÁNÍ VINNÉ RÉVY VE VÝŠKÁCH 400-500 M.N.M. - ing. Jan Kratochvíl
NA AKTUÁLNÍ NABÍDKU SAZENIC